Daugybė futbolo gerbėjų „Netflix“ filmų platformoje stebėjo serialą „Sunderland 'Til I Die“. Ši dokumentika dalį futbolo mylėtojų įtraukė taip, kad Sanderlando klubo reikalus seka iki šiol, jiems toliau žaidžiant trečiajame Anglijos divizione („League One“).
VILMANTAS REMEIKA

„Sunderland 'Til I Die“ dokumentiką sudaro dvi dalys. Pirmoje pasakojama apie 2017-2018 metų sezoną, kai iš „Premier“ lygos iškritęs klubas tikėjosi į ją sugrįžti, bet viskas baigėsi tragiškai – paskutinė vieta „Championship“ pirmenybėse ir krytis į „League One“. 2018-2019 m. sezono dokumentikos kulminacija tapo dramatiškai palaidotos viltys sugrįžti į „Championship“ paskutinių sezono rungtynių paskutinę minutę.
Serialo scenarijus neeilinis. Pasak jo prodiuserių Leo Pearimano ir Beno Turnerio – jei tokį scenarijų pateiktum meniniam filmui, bet kuris režisierius jį išmestų į šiukšlių dėžę ir pavadintų pernelyg primityviu.
Bet šis tekstas – ne apie tai.
„Sunderland“ futbolininkai iki šiol vargsta „League One“ lygoje, tačiau pirmadienį klubas pradėjo dar vieną savo eros etapą. Klubo savininku tapo vos 23 metų Prancūzijos turtuolis Kyrilas Louisas-Dreyfusas. Šis jaunuolis su ankstesniu „Sunderland“ savininku Stewartu Donaldu dėl klubo perėmimo sutarė gruodį, tačiau sandorį dar turėjo patvirtinti Anglijos futbolo lygos (EFL) vadovybė. Todėl tik pirmadienį K. Louisas-Dreyfusas oficialiai pradėjo dirbti „Sunderland“ klube.
Tad kas šis jaunuolis, tapęs jauniausiu klubo vadovu visoje Anglijos futbolo piramidėje, tačiau jau turintis futbolo vadybos patirties?
1997 metais gimęs Kyrilas yra vienas iš trijų vaikų šveicarų ir prancūzų verslininko Roberto Louiso-Dreyfuso šeimoje. Pastarasis anksčiau vadovavo „Adidas“ kompanijai ir buvo pagrindiniu Marselio „Olympique“ klubo akcininku. Su R. Louiso-Dreyfuso valdymu siejamas „Olympique“ pakilimas – krizę įveikęs Marselio klubas grįžo į Prancūzijos futbolo elitą, 1999 ir 2004 m. žaidė UEFA taurės finaluose, bet juos pralaimėjo.
2009 m. R. Louisas-Dreyfusas mirė nuo leukemijos ir šeimai perleido solidų palikimą, nors oficialiai neaišku, kokius turtus valdo Kyrilas Louisas-Dreyfusas. Žinoma tiek, kad jam su dar keliais šeimos nariais priklauso 2 mlrd. svarų vertės fondas. O jo mama, R. Louiso-Dreyfuso našlė Margarita Bogdanova laikoma turtingiausia Rusijos moterimi. „Forbes“ duomenimis, jos turas siekia 5,6 mlrd. dolerių.
Louisų-Dreyfusų turtai perduodami iš kartos į kartą. Šeimos protėviai dar XIX a. Šveicarijoje įkūrė įmonę, užsiimančia žemės ūkio, maisto perdirbimo pramone, laivyba ir finansų valdymu. 2009 m. mirus Robertui Louisui-Dreyfusui, įmonės valdymą perėmė jo našlė Margarita Bogdanova. Į šios verslo kompanijos valdymą buvo įtrauktas ir Kyrilas.
KAINA
Pagal susitarimą buvusiam „Sunderland“ savininkui S. Donaldui toliau priklausys 15 proc. klubo akcijų, jo patikėtiniui, „Netflix“ seriale išskirtine charizma pasižymėjusiam Charlie Mathvenui lieka 5 proc. Kyrilo komandos žmogui Urugvajaus verslininkui Juanui Sartori atiteko 20 proc.
S. Donaldas anksčiau žiniasklaidai atvirai prisipažino, kad klubui ieško naujo pirkėjo: „Ne paslaptis, kad ieškojau žmogaus, kuris vestų klubą į priekį. Norinčiųjų atsirado nemažai. Tačiau kai kuriems mažai rūpėjo klubas, jo istorija ir fanų bendruomenė. O nuo pat pirmųjų pokalbių su Kyrilu mane sužavėjo jo žinios ir supratimas apie futbolo klubo valdymą. Tikiuosi, kad jis prisidės prie „Sunderland“ pažangos.“
Pagrindiniu „Sunderland“ akcininku S. Donaldas tapo 2018 m. gegužę, klubą nupirkęs iš Elliso Shorto. Darbininkų uostamiestyje sutiktas kaip mesijas, vėliau S. Donaldas palaipsniui iššvaistė fanų pasitikėjimą.
S. Donaldo desperacija buvo tokia didelė, kad sykį susitikime su „Sunderland“ fanais netgi pasiūlė patiems susimesti 37,6 mln. svarų – už tiek buvo parduodamas klubo kontrolinis akcijų paketas.
„Jie sako, kad aš žlugdau jų klubą. Bet tai netiesa. Darau viską, kas, mano nuomone, yra tinkama. Tiesiog patekome į nepatogią padėtį“, – praėjusią vasarą kalbėjo šis verslininkas.
Tarp potencialių „Sunderland“ pirkėjų minėti ir buvęs klubo žaidėjas Micky Gray'us, ir Honkongo verslininkas Sammy Yu, ir amerikietis verslininkas Markas Campbellas.
Tačiau pandemijos kirčiai neaplenkė ir Sanderlando miesto pasididžiavimo. Pernai anksčiau laiko nutraukus sezoną, klubas vėl prarado galimybes pakilti į „Championship“, o kartu su tuo, pasak vadovybės, dingo ir verslininko entuziazmas.
„Niekas nebenorėjo tęsti derybų. Jie tiesiog mandagiai pasakė, kad grįš prie šio klausimo tinkamesniu laiku. O fanai toliau kaltino mane, neva aš specialiai bandžiau užkirsti kelią potencialiems pirkėjams. Tai melas“, – atviravo S. Donaldas.
37,6 mln. svarų ir buvo ta suma, kurią S. Donaldas susiderėjo su Kyrilu Louisu-Dreyfusu.
„Aš tiesiog nenorėjau prarasti savo pinigų ir siekiau atgauti tiek, kiek pats investavau. Be to, klubas dabar tvaresnis nei tuomet, kai jį pirkau, mes atsikratėme skolų naštos. Suprantu, kad sirgaliai gali būti nepatenkinti. Aš galiu prisiimti kaltę tik dėl to, kad nepavyko pakilti į „Championship“. Bet tikrai nenusipelniau, kad mane vadintų sukčiumi, šarlatanu ar vagimi“, – emocingai kalbėjo buvęs „Sunderland“ valdytojas.
ENTUZIAZMAS
„Sunderland 'Til I Die“ seriale galima nuodugniai stebėti, kaip S. Donaldas Ch. Mathvenu restruktūrizuoja klubą ir traukia jį iš skolų. Tačiau sportiniai rezultatai buvo nuviliantys.
Sirgalių širdys plyšo iš skausmo, kai 2019 m. pavasarį „League One“ atkrintamųjų varžybų finale „Sunderland“ skausmingai krito prieš „Charlton Athletic“ po praleisto įvarčio 94-ą mačo minutę (1:2).
Kitais metais „Juodųjų kačių“ viltis sužlugdė pandemija, o šio sezono kampanija prasidėjo kukliai. Philo Parkinsono treniruotai komandai per 19 turų pavyko laimėti tik 7 kartus. 10 vieta akivaizdžiai netenkino klubo ambicijų, tad netrukus įvyko pasikeitimai trenerių korpuse.
39-erių Lee Johnsonui sekasi kur kas geriau. Per pastarąsias 10 rungtynių „League One“ pirmenybėse jie surinko 18 taškų ir sugrįžo į pirmą šešetą, kovojantį dėl vietos „Championship“ divizione. Be to, „Sunderland“ pateko į žemesnių Anglijos futbolo lygų taurės (EFL Trophy) finalą, kuris kovą vyks legendiniame „Wembley“ stadione. Ten lauks akistata prieš „Tranmere Rovers“.
Visapusį palaikymą L. Johnsonu jau pareiškė ir naujasis klubo šeimininkas Kyrilas Louisas-Dreyfusas.
Tad nieko keisto, kad pirmadienį dienraštis „Sunderland Echo“ savo skaitytojus pasitiko entuziastingu pranešimu: „Tai ne tik naujos savaitės, bet galbūt ir naujo etapo pradžia. Praėjusi savaitė buvo kupina optimizmo – dvi pergalės „League One“ ir bilietas į „Wembley“ kovai dėl EFL Trophy taurės. Naujas savininkas reiškia, kad galėsime patirti daug naujo, o sirgalių entuziazmas vis didės.“
PATIRTIS
Įsigijęs „Sunderland“, K. Louisas-Dreyfusas tikino puikiai suprantantis, kokia atsakomybė jam teks futbolą dievinančiame mieste, kurio klubas savo istoriją skaičiuoja dar nuo 1879-ųjų.
Bet vos pasirodžius informacijai apie K. Louiso-Dreyfuso ketinimus, Anglijos žiniasklaida ėmė domėtis, kas tas vaikis iš turtingos šeimos, ar turi jis reikiamų gabumų? Benarstant turtuolio biografiją buvo atrastas ir toks faktas, kad jo pusseserė – garsi aktorė, serialo „Seinfeld“ žvaigždė ir Auksinio gaublio laimėtoja Julia Louis-Dreyfus.
Vis tik didesnį susidomėjimą kėlė Kyrilo vadybos gabumai, o tam tikros patirties jis turi. Jis mokėsi iš savo tėvo, kai šis valdė Marselio „Olympique“ bei turėjo Belgijos klubų Lježo „Standard“ akcijų.
Antra vertus, dar besilankydamas Marselio „Olympique“ rungtynėse Kyrilas į viešumą paleido sparnuotą frazę, interneto horizontuose skrajojančią iki šiol. Tuomet jis futbolą pavadino „purvinu verslu, kuriam reikėtų atsukti nugarą“.
Tačiau besibaigiant 2020-iesiems, jaunasis Louisas-Dreyfusas duodamas interviu prancūzų „L'Equipe“ jau aiškino, kas privertė pakeisti tokį griežtą požiūrį.
„Kuomet mūsų šeima pardavė Marselio „Olympique“ akcijas, laikiausi nuostatos, kad su futbolu neturėsime nieko bendro, nes tai supuvęs verslas. Tačiau Sanderlandas – ypatingas projektas. Marselyje mums daug problemų kėlė „Velodrome“ stadionas, priklausantis miestui. „Sunderland“ turi puikų nuosavą stadioną, kuris pagal dydį Anglijoje yra septintas. Sirgalių užsivedimas ir energija man čia primena Marselį. Iki pandeminės krizės čia trečiojo diviziono rungtynes kartais stebėdavo daugiau žiūrovų, nei pusės „Premier“ lygos klubų. Tu negali to nusipirkti! Tai vadinama sirgalių meile. Miestuose kaip Ciurichas ar Monakas niekas nesidomi futbolu, visi užsiėmę verslu, o tai riboja plėtros galimybes. Sanderlande mes turėsime didelį potencialą“, – aiškino K. Louisas-Dreyfusas.
ŠVIESA
Pagaliau įvykęs sandoris, atrodo, nuėmė didelę naštą nuo S. Donaldo pečių: „Kyrilo atsakomybė ir sąžiningumas įtikino mane priimti pasiūlymą. Nuo pradžių buvo matyti jo pasiryžimas sugrąžinti „Sunderland“ šlovę. Manau, kad tai didelis šansas klubui siekiant ilgalaikės sėkmės.“
Atviriau prakalbo ir treneris L. Johnsonas: „Smagu, kad pagaliau galime atsakyti į konkrečius klausimus, galime kalbėti apie investavimą ir kitus su tuo susijusius dalykus. Kyrilas turi ambicingų planų. Jis nuo priekinės sėdynės stebėjo tėvo veiklą Prancūzijos ir Belgijos klubuose, todėl turi įdomių idėjų. Todėl mums atsiveria naujos galimybės.“
Ėmęsis darbo „Sunderland“, prancūzų turtuolis klube įvedė dvi naujas pareigybes, susijusias duomenų analize.
Savo pirmą darbo dieną K. Louisas-Dreyfusas nurodė komandos namų rungtynes filmuoti keliomis papildomomis kameromis ir rengti tiesioginius interviu su ekipos nariais, kad dėl karantino į stadioną patekti negalintys sirgaliai galėtų matyti kokybiškesnį „Juodųjų kačių“ rungtynių vaizdą savo namuose.
O taip pat skyrė 500 tūkst. svarų stadiono apšvietimui atnaujinti. Simboliška, nes „Sunderland“ stadionas vadinasi būtent Šviesos stadionu – „Stadium of Light“.
Galbūt taip prasideda ir naujas „Sunderland“ šviesusis etapas ir klubas kada nors sugrįš į „Premier“ lygą, iš kurios iškrito 2017 m. po 10 ten praleistų sezonų?
___
Football-news24.com fotomontažas