Kinijos futbolo strategija patyrė visišką fiasko. Valdžia tai suprato ir imasi visiškai naujos taktikos.
Prieš penkerius metus prasidėjusios stulbinančios investicijos turėjo aiškų tikslą. Šalies valdžia norėjo turėti stiprius futbolo klubus ir laiminčią Kinijos rinktinę bei taip patenkinti savo, kaip super valstybės, ambicijas. Tikėtasi suteikti tautai vienybės bei pasididžiavimo jausmą ir pagaliau nukonkuruoti erzinančius varžovus – Japoniją bei Pietų Korėją. Dabar kinai turi naują posakį: „Visos super valstybės neturi pajėgios rinktinės“. Omenyje, žinoma, turima JAV bei pati Kinija.
Tad išsikeltų tikslų pasiekti nepavyko. Kinija 2020 metais tikėjosi patekti į FIFA reitingo 70-uką. Nepavyko. Jaunimo rinktinių rezultatai taip pat neduoda jokio pagrindo optimizmui. U-23 rinktinės tikslas patekti į olimpines žaidynes liko neįgyvendintas. Nors Kinijoje visi tikslai sukosi apie rinktinės, neliko nepastebėtas ir klubinis futbolas bei faktas, jog Kinijos klubai nelaimi čempionų lygos. Ženkliai mažesnius biudžetus turintys japonai bei korėjiečiai pasiekia geresnių rezultatų ir klubiniame futbole.
Tad kokių pokyčių imasi Kinija? Turbūt jau kurį laiką negirdėjote apie senstančias žvaigždes, kurios kelia sparnus į Kiniją. Priežastis - nuo šiol legionieriai nebegalės gauti didesnės nei 3 mln. eurų algos. Tikras šokas po Tevezo 40 mln. eurų metinio uždarbio ar daugiau nei 20 mln. eurų Hulko metinės algos. Beprotiškų kontraktų sąrašą būtų galima tęsti ilgai, bet tam atėjo galas. Vietinių žaidėjų algų kepurė nustatyta ties 630 tūkst. eurų riba.
Nelabai maloni naujiena buvusiam Anglijos jaunimo rinktinių nariui Tyiasui Browningui. Įvairiose „Premier“ lygos klubuose rungtyniavęs anglas buvo natūralizuotas, gavo Kinijos pasą ir nuo 2019 metų turi naują vardą bei pavardę - Jiang Guangtai. Jis, kaip ir kiti natūralizuoti Kinijos rinktinės užsieniečiai, bus traktuojami kaip Kinijos piliečiai ir pretenduos tik į palyginus kuklią algą.
Kitas pakeitimas – atsigręžta į futbolo klubus ir suvokta, kad jei ir gali Kinijos futbolas pasiekti gerų rezultatų, tai tik turint tikrus futbolo klubus. Uždrausta komandų pavadinimuose naudoti prekės ženklus, įvestos griežtos taisyklės, pagal kurias klubai negalės išleisti daugiau nei uždirba, taip pat uždrausta perkelti klubus iš vieno miesto į kitą. Europoje natūralūs dalykai Kinijoje dar tik turės tapti natūraliais.
Užsimota pradėti plataus masto trenerių rengimo programą, atidaryti begalę naujų akademijų, į jas kviesti futbolo specialistus iš Europos ir kantriai laukti naujų tikslų įgyvendinimo. Įdomu, ar pavyks šį kartą.