Jules Rimet trofėjus – tai legendomis, mitais ir keistomis istorijomis apipintas prizas, kuris iki 1970 metų buvo įteikiamas stipriausiai pasaulio futbolo rinktinei.
Artūras ŽARNOVSKIS

Pirmosios pasaulio taurės simbolika, pavadinimas ir diktatorių ambicijos
Taurėje vaizduojama graikų mitologijos pergalės deivė Nikė. Trofėjus pavadintas ilgiausiai – net 33 metus – FIFA prezidento pareigas ėjusio prancūzo Jules Rimet vardu. Jau antrame pasaulio futbolo čempionate, kuris įvyko 1934 metais Italijoje, Benito Mussolini užsakė papildomą, neproporcingai didelę ir neskoningą taurę, kuri turėjo atitekti laimėtojams kartu su Jules Rimet trofėjumi. Dar po ketverių metų Jules Rimet prizo užsigeidė ir Adolfas Hitleris. Pirmiausiai norėta jį iškovoti sportiniu keliu. Po Austrijos anšliuso, kuris įvyko likus 3 mėn. iki pasaulio čempionato, Vokietijos rinktinę papildė penki iš žemėlapio išnykusios Austrijos rinktinės nariai. Visgi to nepakako, vokiečius aštuntfinalyje eliminavo šveicarai. Jules Rimet trofėjus buvo laikomas ne tik simboliniu stipriausios komandos prizu, bet ir kaip vertingas meno kūrinys, todėl naciai ir toliau nenurimo. Kareiviai aplankė Ottorino Barassi – tuometinį Italijos futbolo federacijos prezidentą – ketindami konfiskuoti prizą. Laimingo atsitiktinumo dėka naciai nerado į batų dėžę padėto trofėjaus, laikomo po lova.
Šuo Piklis apsaugo Angliją nuo skandalo
Prizas į dienos šviesą grįžo po karo, 1950 metais. Prieš 1966 metų pasaulio čempionatą jo laukė dar vienas išbandymas. Nors ir ypač akylai saugoma, taurė buvo mįslingai pavogta iš muziejaus Vestminsteryje likus keletui mėnesių iki čempionato pradžios. Grėsė tarptautinis skandalas. Britų policijos mestos pajėgos vaisių nedavė. Nerasta nei vagių, nei prizo. Anglijos futbolo asociacija jau buvo užsakiusi taurės kopiją. Visgi taurė atsirado taip pat paslaptingai kaip ir dingo. Anglas Davidas Corbettas viename iš Londo parkų vedžiojo savo šunį, vardu Piklis. Šis pradėjo kažką uostinėti krūmuose ir paaiškėjo, jog keturkojis aptiko į laikraščio popierių įvyniotą ir paslėptą Jules Rimet trofėjų. Vėliau buvo sučiuptas ir vagis, tačiau užsakovai taip ir nebuvo nustatyti. Anglams pirmą ir iki šiol vienintelė kartą laimėjus pasaulio čempionatą, D.Corbettas su augintiniu Pikliu buvo pakviesti į šventinę vakarienę su rinktinės nariais. Šuns šeimininkui atiteko 6 tūkst. svarų premija. Pagal dabartinį gyvenimo lygį tai siektų maždaug 170 tūkst. svarų. Piklis tapo britų numylėtiniu, jis netgi suvaidino viename filme. Tačiau šunelio gyvenimas nutrūko netikėtai - besivejant katiną, pavadėlis užsikabino už nuvirtusio medžio šakų, ir Piklis pasismaugė. Garsiojo anglų šuns pavadėlis šiandien eksponuojamas nacionaliniame futbolo muziejuje Mančesteryje.

Jules Rimet taurė visiems laikams atitenka brazilams, tačiau trofėjaus netenka ir jie
Jules Rimet pageidavo, kad ta rinktinė, kuri trečią kartą taps stipriausia pasaulyje, galėtų pasilikti trofėjų. 1970 metais Brazilija kartu su Pele tapo pasaulio čempione trečia kartą per savo istoriją. Tai leido brazilams visiems laikams pasiimti taurę, o nuo 1974 metų stipriausiai pasaulio rinktinei įteikiama mums visiems pažįstamas taip pat įspūdingas prizas – auksinė taurė su pavaizduotais 5 žemynais. Brazilai savąjį trofėjų pakišo po neperšaunamu stiklu ir viešai eksponavo prestižinę relikviją. 1983 metais trofėjus buvo ir vėl pavogtas. Tyrimas nedavė vaisių. Nei vagys, nei pats prizas nebuvo atrastas.
FIFA išperka trofėjų aukcione
1997 metais prizas vėl iškilo į paviršių – trofėjus pasiūlytas Londono aukcione. Didžiausią kainą pasiūlė FIFA ir tikėjosi susigrąžinti istorinį prizą, tačiau po detalių tyrimų paaiškėjo, jog įsigytas ne originalas, o 1966 metais po pirmos vagystės skubiai pagaminta kopija.
Štai kiek nedidukas daiktas kėlė ir tebekelia aistrų.
Beje Jules Rimet garsus ne tik kaip ilgametis FIFA prezidentas ar žmogus, kurio vardu pavadinta pirmoji pasaulio taurė. Jis taip pat įkūrė futbolo klubą, kuris yra seniausias Paryžiuje. Apie tai kviečiame skaityti čia: https://www.sveiksvalio.lt/blog/apie-seniausia-paryziaus-kluba